Udruga žena oboljelih od karcinoma jajnika „JA KA“ Osijek
- davorkust
- prije 3 dana
- 3 min čitanja
Udruga bolesnika JA KA je osnovana 2016. godine, nakon što sam se oporavila od operacije, kada sam vidjela da imam dovoljno snage za nastaviti živjeti. Iskustvo oboljenje od karcinoma jajnika, o kome nisam znala gotovo ništa, otvorilo mi je nove uvide u, prije svega moje mogućnosti, snagu i volju, a potom i u mogućnosti napraviti nešto da bih u zajednici neke stvari pokrenula. Ne mislim da je Udruga neke stvari promijenila, ali smo, zasigurno, kroz devet godina postojanja, karcinom jajnika, koliko to god čudno djelovalo, učinile vidljivijim.
Moje prijateljice i ja osnovale smo Udrugu, prije svega, da bismo uopće progovorile o karcinomu jajnika. Informacije, koje se nalaze po društvenim mrežama, zasigurno senzacionalističkim naslovima ne pomažu. Iako su društvene mreže korisne ako na njima tekstove objavljuju oni koji poznaju oboljenje (ne samo karcinom jajnika), na žalost, mnogima služe kao sredstvo „ispuhivanja“ osobnih frustracija.
Broj članova Udruge „JA KA“ Osijek, kako glasi skraćeni naziv Udruge, nikada nije velik. Na sreću, rekla bih, jer nije niti velik broj oboljelih žena na našem području. No, i tu treba biti oprezan. Karcinom jajnika, na žalost, obično bude „zavučena“ bolest, žene vrlo često ne prepoznaju stanja svoga tijela, ne odlaze na redovne ginekološke preglede, ne rade se uvijek ultrazvučne pretrage, i onda imamo situaciju kakvu imamo. Upravo nabrojano glavni je fokus rada Udruge. Kroz iskustvene radionice, koje radimo širom Slavonije i Baranje, u ruralnim sredinama, govorimo o važnosti redovnih ginekoloških pregleda. Upravo radom na terenu osvijestile smo probleme, s kojima se žene susreću u manjim mjestima. I, o tome javno govorimo, pokušavamo napraviti promjenu. Tijekom rada sa ženama čule smo da manje, ruralne sredine, nemaju ginekologa, da na širem području nema prijevoza, stoga je i odlazak kod liječnika otežan.

Osim iskustvenih radionica Udruga „JA KA“ Osijek organizira edukativne radionice za žene, gdje progovaramo o zdravlju, pravima pacijenata, zdravoj prehrani, važnosti održavanja motorike tijela i prevenciji oboljenja. Aktivnost „60 minuta s liječnicima na kavi“, provodi se već preko šest godina. Opušteni razgovor s liječnicima dao je ženama, u njima poznatom okruženju, opušteno, pitati sve što ih zanima. Razgovarali smo s ginekolozima, onkolozima, zubarima, gastroenterolozima. Cilj ove aktivnosti je otvoriti komunikaciju liječnika i pacijenta, dati potporu ženama da pitaju. Mnoge žene se boje, stide, nelagodno im je pitati liječnika, razgovarati o svome zdravstvenom stanju s liječnicima. Željeli smo na taj način ohrabriti žene, i ne samo žene, na brigu o svome zdravlju.
Ove godine ćemo prvi put organizirati „Brkati movembar“, u studenom razgovor urologa i muškaraca. Tu aktivnost već sada pripremamo, jer smo svjesne predrasuda i , strahova, koji nas svakodnevno okružuju. Radimo na osvještavanju važnosti odazivanja na nacionalne preventivne preglede. Kroz razgovor sa ženama i muškarcima govorimo koliko je važno odazvati se na pozive, odraditi preglede, za koje nisu potrebne uputnice, a koji mogu spasiti puno života. Naše kreativne radionice polučile su mnoge lijepe predmete, koje smo, do izbijanja korona krize, poklanjali pacijenticama Klinike za ginekologiju i opstetriciju KBC Osijek, korisnima domova za starije i nemoćne, djeci. Organizirali smo humanitarne akcije prikupljanja higijenskih i sanitarnih sredstava za „naš Odjel“, Zavod za ginekološku onkologiju s intenzivnim liječenjem KBC Osijek; donirale smo knjige za pacijentice na „našem Odjelu“, kako bismo im olakšale boravak na pretragama; u vrijeme Adventa donirale smo naranče za Doma za starije i nemoćne osobe u Osijeku; sadile smo s korisnicima Doma „Tirkizni ružičnjak“. Zajednički izleti i zajednička hodanja posebno su članicama važni i veseli. Odlasci u muzeje i galerije, na kazališne predstave. Uključujemo volontere u naš rad, pozivamo građane na naše akcije.
Posebno nam je važna suradnja sa srodnim udrugama oboljelih, s Mammae klubom Osijek, ColonOs Osijek, Udrugom „Sve za Nju“ iz Zagreba, Udrugom „Nismo same“ iz Zagreba, gradskim i općinskim društvima Crvenog križa, lokalnom upravom.
Comentários